O nama

Župa Blažene Djevice Marije Žalosne, Zagreb – Špansko, koja se nalazi u zapadnom dijelu grada Zagreba, osnovana je dekretom nadbiskupa Franje Kuharića broj 1674/1975 od 25. srpnja 1975. godine, kao rezultat širenja naselja, te dolaskom novih stanovnika.

Župa je osnovana razdvajanjem župe Novo Špansko, danas Prečko, tako da je župa dobila teritorij sjeverno od Zagrebačke i Ljubljanske avenije. Župu Presvetog Trojstva u Prečkom osnovao je nadbiskup, Franjo Šeper dekretom br. 2833, od 20. 8. 1966. godine kada se osjetila pastoralna potreba, a nastala je od župa Stenjevec, Rudeš i Vrapče. Uprava župe povjerena je redovnicima Družbe Isusove.

Župom u Španskom je upravljao župnik iz Novog Španskog (Prečkog), a za potrebe bogoslužja kupljena je kuća 20. svibnja 1975. godine od Franje i Anđele Lehpamer, koja se adaptirala. Prvi upravitelj župe bio je o. Ivan Dračko, svećenik Družbe Isusove.

Otvaranje župe prijavljeno je tadašnjim vlastima 2. rujna 1975. godine, a 10. siječnja 1977. godine na prijedlog Družbe Isusove koja upravlja župom, Nadbiskupski duhovni stol određuje zaštitnika župe: Blažena Djevica Marija Žalosna.

Gradskim planom o izgradnji naselja određeno je da se kuća u kojoj se odvija bogoslužje ruši, pa je 9. lipnja 1977. godine općini upućen zahtjev da se kuća ostavi ili da se dade nova lokacija za gradnju crkve i župnog stana. Krajem 1979. godine dobivena je lokacija pa se priprema i dokumentacija za gradnju crkve.

Družba Isusova dopisom 10. siječnja 1980. godine vraća upravu župe Špansko Zagrebačkoj nadbiskupiji.

Ujesen iste godine župu na upravu preuzima biskupijski svećenik, vlč. Josip Ban.

Gradnja crkva započela je na Malu Gospu, 8. rujna 1981. godine. Projekt za crkvu je izradio ing. Valdemar Balley, a građevinska dozvola je izdana 15. lipnja 1981. godine. Podrumski je dio završen krajem 1983. godine i otada se koristi za bogoslužje. Sama crkva je blagoslovljena 1986. godine i koristi se za bogoslužje, iako nije u potpunosti završena.

Crkva je proglašena trajnim spomenom Nacionalnog euharistijskog kongresa (NEK), a u središnji dio oltara uklesan je zaziv “Dođi Gospodine Isuse” iz Ivanova Otkrivenja i hrvatski pleter.

Crkva je posvećena 6. svibnja 1990. godine, a posvetitelj je bio nadbiskup zagrebački Franjo Kuharić koji je župu i osnovao.

Zvona za crkvu su blagoslovljena 22. studenog 1994. u podrumu crkve, a blagoslovio ih je dr. Tomislav Ivančić, kanonik i profesor na KBF-u. Zvona, njih tri zazvonila su prvi pute nakon svete mise u 11 sati, a tijekom svete mise su podignuta na zvonik crkve. Ukupna težina tri zvona je 1.050 kg (veliko 530 kg, srednje 300 kg i malo 220 kg). Svako zvono pri zvonjenu ima svoj ton, tako veliko daje ton “Gis”, srednje “H” i malo “Cis/2”, što su početni tonovi napjeva “Tebe Boga hvalimo”.

Godine 1987. upravu župe preuzima vlč. Antun Prpić, a od rujna 1999. godine do rujna 2012. godine mr. Stjepan Rusan iza kojeg je upravljanje župom preuzeo vlč. Mato Matić.

Na stepinčevo, 10. veljače 2011. zagrebački nadbiskup i metropolit Josip kard. Bozanić, proglasio je novu župu koja je nastala odvajanjem od župe BDM Žalone Špansko i župe Bezgrješnog Začeća BDM Oranice. Novoosnovana župa za zaštitnika ima bl. Ivana Merza.

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 17:00 do 19:00 sati.